Hava tankı size nasıl tasarruf ettirir?

Gensa Basınç Tankları > Hava tankı size nasıl tasarruf ettirir?

Eğer pistonlu kompresör kullanıyorsanız, kompresörünüzün tahliye hattından gelen titreşimleri sönümleyerek hava akışını stabil bir hale getirir. Bu sayede kullandığınız ekipmana düzgün bir hava  verilmesini sağlar. İstenmeyen basınç artışları nedeniyle siz ve sisteminiz zarar görmemiş olur.

Hava tankında istenilen miktarda havayı depolayabildiğimiz için kompresörün aşırı döngüsü engellenmiş olur. Bu sayede elektrik tüketimini azaltmış oluruz.

Ani basınç değişimlerini sönümlemenin bir diğer etkisi de kullandığınız cihazların korozyona uğrama oranını en aza indirerek, kullanım ömürlerini en yükseğe çıkarmış oluruz.

Hava tanklarının kullanılmasının bir diğer sebebi de kullanıcının anlık hava talebini karşılamaktır. Boyutlandırma doğru ise hava talepleri daha rahat karşılanabilir. Ayrıca bu sayede alınacak kompresörün hacmi de küçültülebileceği için bu tarafta da tasarruf sağlanmış olur.

Hava  tankının ısı eşanjörü işlevi, hava kurutucunuzun verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Hava alıcı tanktan yavaşça geçerken soğur. Daha soğuk hava, ılık hava kadar nem tutamaz, bu nedenle fazla nem yoğunlaşır ve havadan sıvı gibi dışarı düşer. Su, tankın altındaki bir vanadan dışarı akar. Önceden bir miktar nemi gidererek, hava alıcı tankı hava kurutucunun yapması gereken iş miktarını azaltır. Bu iyileştirilmiş verimlilik, sisteminiz için ek enerji tasarrufu anlamına gelir.

Archives

Categories

Meta

Get In Touch

Latest Posts